ŞEKER HAMURLU İLK PASTAM

 

            Yaptım, sonunda ben de yaptımJ Şeker hamuru ile ilk pastamı yaptım, hem deee hazır şeker hamuru değil, kendim yaptımJ

            Bir süredir farklı şeker hamuru tariflerini inceleyip duruyordum, hatta bunun için  taaa İstanbul’a gidip glikoz bile almıştım. Ama glikozla yaptığım ilk denemem, bilmem kullandığım pudra şekerinden bilmem beceriksizliğimden istediğim gibi sonuçlanmamıştı. Tekrar denemeyi hem istiyordum hem de gözüm korkmuştu, ta ki, sevgili Ayşe Yaman’ın blogundaki  marshmallow’lu tarifi görene kadar. Ayşe de yapımının kolay olduğunu söyleyince denemeye karar verdim. Şimdi bana gereken  zaman ve böyle bir zahmete deyecek bir gerekçeydi. E öyle ya, o kadar uğraş didin, sonra otur evde kendi kendine ye, olur mu hiç. Ve o fırsatı da bana,  cumartesi günü sünnet olan Egetos sağladı (Ege’nin aile içindeki lakabı Egetos dur). Egeciğim bana bu fırsatı yaratmak için bayağı bi sıkıntıya katlandıJ Börülcem (görümce lafını sevmediğimden ben börülce diyorum) Çarşamba günkü mevlüt için benden pasta yapmamı isteyince memnuniyetle kabul ettim, zaten o istemeseydi de ben ona teklif edecektim.

            Salı sabahı  Armiş (kendisi börülcem olur) yapacağımı söylediğim pastaya mı inanamadı, yapmış olsa hemen bloguna koyardı diye düşündüğünden mi bilmem blogumu açıp da pastayı göremeyince telaşlanıp telefona sarılmış, hani yapamadıysam başka tatlı alsın diyeJ Armağan’ı yapacağım konusunda ikna edip sakinleştirdikten sonra pastayı nasıl yapacağımı tasarlamaya başladım.

            Aslında aklımda günün anlam ve önemine uygun bir tema vardı. Bunun için çikolatalı marsmallow bile almıştım. Tam da düşündüğüm gibi çikolatalı marshmallow ile zahmetsizce ten renginde bir hamur elde ettim ama düşündüğüm gibi pelerinler içinde, elinde asası, başında şapkasıyla  tahtında oturan bir sünnet çocuğu yapmanın pek de kolay olmadığını fark ettiğimde bozulmadım desem yalan olur. Böyle incelikli bir çalışma için ne yazık ki daha çok tecrübeye ihtiyaç varmış ( duyanda tecrübem var da yeterli değilmiş sanır, dur kızım ya bu daha ilk denemen, havaya girme hemen). Ben de üzeri çiçek kaplı bir pasta yapmaya karar verdim. Kalıpları  kullanarak süslesene pastayı, ne öyle gül mül, yooook olur mu şeytan azapta gerek ve yaklaşık 4 saatlik bir maratona başladım.

            Lafı çok uzattım biliyorum ama bu benim için tarihi bir an, tüm detayları daha sonra hatırlamak istiyorumJ

           

            Şeker hamuru yapmak için temel olarak Ayşe Yaman’ın tarifini kullandım diyebilirim ama ölçüleri kendime göre ayarladım. Pastayı kaplamak için;

   ≈150 gr. marsmallow

1,5 kaşık su

≈200 gr. pudra şekeri (Bağdat marka)

bir çimdik tuz kullandım.

             

            Marshmallow’u  benmari usulü erittim, içine 2 kaşık su ve tuzu kattım. Eridikten sonra ocaktan alıp yavaş yavaş pudra şekerini ilave ederek karıştırdım, ölçüyü yaklaşık olarak verdim, çünkü,  pudra şekerinin miktarı temel olarak istediğimiz hamur kıvamını elde etmeye bağlı. Ele çok yapışmayan homojen bir hamur elde ettiğimizde pudra şekeri ilave etmeyi durdurabilirsiniz. Aynı mantıkla üstünü süsleyeceğim güller için 80-100 gr. kadar beyaz (vanilyalı) marshmallow kullandım. Güller ve yapraklar için hamuru bölüp gıda boyası ile renklendirdim.

            Pastanın kreması için bir çok pastacı kreması tarifini inceledim. Sonunda tariflerin kendime uyan kısımlarını birleştirerek kendi kremamı yaptım;

  • 250 gr. süt
  • 2 yumurta sarısı
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • ½ çay bardağı un
  • 1 dolu tatlı kaşığı mısır nişastası
  • 100 ml. Krema
  • vanilya

 

            Sütü kaynatıp ateşten alıyoruz. Yumurta sarılarını toz şeker ile çırpıp, unu ve nişastayı ekleyip tekrar çırpıyoruz. Karışımı sütün içine yavaş yavaş ekleyerek karıştırıyoruz. Pişmemesi için eklerken hızla karıştırmak önemli. Daha sonra ocakta muhallebi kıvamına gelene kadar pişirip soğumaya bırakıyoruz. Kremayı ayrı bir kapta iyice çırparak soğumuş olan pastacı kremasına ekliyoruz. Pandispanyaların aralarına krema sürüp üzerine meyveleri (ben muz kullandım) dizip damla çikolata serpiyoruz.

 

             Şeker hamuru ile ilk denemem olmasına rağmen doğrusu pastamın görünümü de tadı da mükemmeldi. Eh, kuzguna yavrusu şahin görünürmüş J.

             Hadi bakalım, yiyip tadına bakanlar, yiyemeyip de  resmine bakanlar yorumlarınızı bekliyorum…

 

           

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !